Răspuns :
Răspuns:
Rezolvarea propusă
a) Reactii chimice dintre MgO și NaHCO₃ cu HCl din sucul gastric;
a1) MgO + 2 HCl→ MgCl₂+ H₂O
a2) NaHCO₃ + HCl→NaCl + H₂O + CO₂↑
Este o reactie de efervescentă, fiindcă HCl deplasează H₂CO₃ (acid carbonic) din sarea sa, si H₂CO₃ este un acid instabil, care se descompune imediat în apă și bioxid de carbon.
b) masa de HCl care neutralizează MgO din 100 mg comprimatcu 75% MgO
- calculăm masa de MgO din 100 mg comprimat cu 75%MgO:
dacă în 100% comprimat.............există 75% MgO
atunci în 100 mg comprimat..........există x, g, MgO
x, g, MgO =100 mg.75%/100%=75 mg =0,075 g MgO
- calculăm cantitatea (y,g) de HCl consumată total de 0,075 g MgO, în reactia chimică:
M MgO=masa moleculară=A Mg + A O= 24+16=40 g/mol
M HCl=masa moleculară= A H+A Cl=1+35,5=36,5 g/mol
0,075g MgO....y,g, HCl
MgO + 2HCl → MgCl₂ + H₂O
40g/mol.....2.36,5g/mol
y,g, HCl=0,075g.2.36,5 g/mol/ 40 g/mol=0,136875, aprox 0,137 g
R: 0,137gHCl= 137 mgHCl/75mg MgO
c) numărul de comprimate de NaHCO₃, dacă un comprimat are 100 mg și 3,57 mmol HCl reactionează cu o cantitate de NaHCO₃ din comprimat.
- calculăm masa(x, mg) de NaHCO₃, consumată total de 3,57 mmol de HCl.
M NaHCO₃=masa moleculară(mg/mmol)=A Na+A H+A C+3.AO=
=23+1+12+3.16=84mg/mmol (avem cantitatea de HCl în mmol)
1mmol NaHCO₃=84 mg
x,g, NaHCO₃....3,57 mmol HCl
NaHCO₃ + HCl → NaCl + H₂O + CO₂↑
84 mg............1 mmol
x,g, NaHCO₃=3,57 mmol. 84mg/1mmol=299,88 mg
- calculăm numărul de comprimate de NaHCO₃, care să cuprindă 299,88 mg:
nr comprimate = x(g) NaHCO₃/m(g) comprimat=299,8mg/100mg=2,998
aprox 3
R: 2,998, aprox 3 comprimate
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!