👤

OFER COROANĂĂĂ‼️‼️ Acizii şi bazele sunt substanțe compuse implicate în multe procese naturale sau în reacţiile aplicate în industria chimică.
2. Să se indice perechile de acizii şi baze conjugate care participă la următoarea reacţie:
CN+HSO4--HCN + SO4

3. a. Să se scrie ecuația reacţiei de neutralizare a acidului sulfuric cu NaOH.

b. Să se calculeze masa soluției de NaOH de concentraţie 10% consumată în reacţia de neutralizare a 25 cm³ soluție H2SO4 de concentraţie 0,2 M.

4 .

Să se calculeze pH-ul soluției obținute prin dizolvarea a 112 mL acid clorhidric gazos (c.n.) într-un volum de 500 mL apă. VĂ ROGGG​


Răspuns :

Răspuns:

Rezolvari propuse

2. In reactia chimică, de mai jos baza anionica CN⁻ reactionează cu acidul anionic HSO₄⁻:

CN⁻  + HSO₄⁻→HCN + SO₄⁻²

baza1  acid2   acid 1   baza2

Cuplurile acid/ baza sunt:

HCN/CN; acid1/baza1, Ka=4.10⁻¹⁰, acid slab/baza tare

HSO₄⁻/SO₄⁻²  acid2/baza2, Ka2=1,2.10⁻²/ acid slab/bază tare

HSO₄⁻ are caracter amfoter

3. a.Reactia de neutralizare dintre NaOH cu H₂SO₄:

H₂SO₄ este un acid diprotic, cu două trepte de ionizare; este un acid tare în prima treaptă de ionizare:

r1. H₂SO₄+NaOH→NaHSO₄+H₂O

r2.NaHSO₄+NaOH→Na₂SO₄+H₂O

____________________________

Reactia totală este:

2NaOH + H₂SO₄ → Na₂SO₄+2 H₂O

3b. Masa soluției de NaOH 10%, care va conține o cantitate de NaOH, neutralizată total de H₂SO₄ din 25 cm³ soluție H₂SO₄ 0,2M.

C%NaOH=md NaOH .100/ms

ms= md NaOH.100%/C%

md=masa de NaOH consumată stoechiometric de H₂SO₄ cu formare de Na₂SO₄=?, g...se va calcula din reactia de neutralizare

ms=masa soluției =?g

  • calculăm numărul de moli de H₂SO₄  din 25cm³(mL) soluție 0,2M, cu expresia matematică pentru concentratia molară:

CM H₂SO₄=nd H₂SO₄/Vs (mol/L)

CM =0,2 M (mol/L)

Vs(L)=volumul soluției =25mL:1000=0,025L

nd H₂SO₄=număr moli dizolvati=?

nd H₂SO₄=CM.Vs=0,2(mol/L).0,025(L)=5.10⁻³ moli

  • calculăm numărul de moli si masa de NaOH consumată total de 5.10⁻³ moli H₂SO₄:

x moli NaOH.......5.10⁻³moli H₂SO₄

          2NaOH + H₂SO₄→ Na₂SO₄ + 2H₂O

         2moli...........1mol

x moli NaOH=2moli .5.10⁻³moli/1mol=10.10⁻³ moli

m(g) NaOH=n moli NaOH.M NaOH(g/mol)

M(g/mol) NaOH=A Na+A H+A O=23+1+16=40g/mol

m(g) NaOH=10.10⁻³moli .40g/mol=0,4 g, care va fi masa dizolvată în soluția de NaOH 10%

  • calculăm masa soluției de NaOH:

ms NaOH = 0,4 g.100%/10%=4 g

R: 4 g soluție NaOH 10%

4.pH-ul soluției obținută prin absortia de 112mL HCl gaz, c.n. în 500 mL apă.

  • pH-ul soluției de HCl se calculează cu relația matematică:

pH=-lg CM H⁺=-lg CM HCL

HCl este un acid tare, care disociază total în apă, in ionii componenti:

HCl aq→ H⁺aq+Cl⁻aq

n moli HCl=n moli H⁺=n moli Cl⁻

CM HCl= CM H⁺

CM HCl=nd HCl/Vs (mol/L)

unde:

CM =concentratia molară a soluției de HCl obtinută=? mol/L

nd HCl=număr moli de HCl dizolvati si conținuti în 112 mL HCl gaz c.n.=?

Vs(L)=volumul soluției de HCl=considerăm 500 mL soluție=volumul de apă=500mL:1000=0,5L

  • calculăm numărul de moli de HCl din 112 mL HCl (c.n.), cu ajutorul volumului molar:

112 mL=112mL:1000=0,112 L

n moli HCl = V (L, c.n.) HCL/ Vm (L/mol)=0,112L/22,4 L.mol⁻¹=5.10⁻³mol

  • calculăm CM HCl:

CM HCl= nd HCL/Vs (mol/L)

Vs(L)=500 mL:1000=0,5 L

CM HCl=5.10⁻³mol/0,5L=0,01 mol/L(sau M)

  • calculăm pH-ul:

pH=-lg 0,01 =2

R: 2

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari