👤

Bună ziua vă rog frumos să mă ajutați la mate Exercițiu E3
a)Ce dobândă se acumulează la o depunere de 18000 de lei în regim de dobândă simplă pe o perioadă de 7 luni dacă rata dobânzii este 15%
b)Cat ar trebui să fie procentul de majorare pentru ca suma de 18000 de lei să aducă în 5 luni o dobândă egală cu accea obținută după 7 luni?


Răspuns :

Răspuns:

[tex](a)\boldsymbol{ \red{ 1575 \ lei }} , \ (b) \boldsymbol{ \red{6\% }}[/tex]

Explicație pas cu pas:

[tex]a) \ 18000 \cdot \dfrac{15}{100} \cdot \dfrac{7}{12} = 1575 \ lei[/tex]

[tex]b) \ 18000 \cdot \dfrac{15 + x}{100} \cdot \dfrac{5}{12} = 1575[/tex]

[tex]15 + x = \dfrac{1575 \cdot 100 \cdot 12}{18000 \cdot 5} = 21[/tex]

[tex]15 + x = 21 \Rightarrow \bf x = 6[/tex]

sau

[tex]18000 \cdot \dfrac{15 + x}{100} \cdot \dfrac{5}{12} = 18000 \cdot \dfrac{15}{100} \cdot \dfrac{7}{12}[/tex]

[tex]5(15 + x) = 105[/tex]

[tex]15 + x = 21 \Rightarrow \bf x = 6[/tex]

Procentul ar trebui să fie majorat cu 6% (adică, ar trebui să fie 21%)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari