👤


3. Un amestec echimolecular de clorura de argint și clorura de potasiu, având masa de 87.2 g se dizolva în apa. Determinați cantitatea de ioni clorura din soluția obținută.
DAU COROANA ȘI 20 P + CEL CEL MAI BUN RĂSPUNS.


Răspuns :

Răspuns:

Calcule propuse pentru masa de ioni de Cl⁻ din soluția de AgCl și KCl conținute în 87,2 g  amestec echimolecular

Etape

  • stim, ca într-un amestec echimolecular, numărul de moli de componenti este egal. Deci, numărul de moli de AgCl este egal cu numărul de moli de KCl din 87,2 g amestec.

Fie, a= numărul de moli de AgCl

a moli AgCl=a moli de KCl

  • calculăm pe a, din masa amestecului echimolecular, egală cu 87,2 g:

87,2 g amestec=m(g) AgCl+m(g) KCl

m(g) AgCl=n moli AgCl.M AgCl=a(mol).143,5(g/mol)=143,5a (g)

M AgCl=A Ag+A Cl=108+35,5=143,5g/mol

m(g) KCl=n moli KCl.M KCl=a(mol).74,5(g/mol)=74,5a (g)

M KCl=A K+A Cl=39+35,5=74,5g/mol

Rezultă:

87,2 (g)=143,5a (g)+74,5a(g)=218a (g)

a=87,2/218=0,4

In amestecul echimolecular sunt 0,4 moli de AgCl și 0,4 moli de KCl.

  • calculăm masa (moli și g) de ioni Cl⁻, care rezultă din disocierea totală a clorurilor de Ag și K sub acțiunea apei solvent, din soluție.

0,4 moli AgCl....0,4 moli Ag⁺....0,4 moli Cl⁻

         AgCl(aq) → Ag⁺(aq)  +  Cl⁻(aq)

1mol..........1mol..........1mol

n moli Cl⁻=a=0,4 moli

0,4 moli KCl....0,4 moli K⁺....0,4 moli Cl⁻

              KCl(aq)→ K⁺(aq) + Cl⁻(aq)

   1mol....................1mol.........1mol

n moli Cl⁻=a=0,4 moli

aq=notatie pentru solutie apoasă

Număr total de  moli de ioni Cl⁻din soluție este suma:

nt moli Cl⁻=n moli Cl⁻/AgCl + n moli Cl⁻/KCl=0,4+0,4=0,8

Masa totală a ionilor de Cl⁻ din soluție se calculează cu relația matematică:

mt (g) Cl⁻=nt moli Cl⁻. A Cl(g/mol)

mt (g) Cl⁻=0,8 moli.35,5 g/mol=28,4 g

R: 28,4 g ioni de Cl⁻

Explicație: