Răspuns :
Răspuns:
[tex]\boldsymbol{ \red{12:13:20}}[/tex]
Explicație pas cu pas:
1. Determinăm distanța parcursă de primul tren până la ora 11:00 (ora la care pleacă al doilea tren). Trenul A pleacă la ora 10:00 și merge cu 80 km/h timp de o oră până la ora 11:00. Distanța parcursă de trenul A în această oră este:
[tex]d_{1} = 80 \ km/h \cdot 1 \ h = 80 \ km[/tex]
2. Calculăm distanța rămasă între cele două trenuri la ora 11:00. Distanța totală dintre A și B este de 300 km. La ora 11:00, trenul A a parcurs deja 80 km, deci distanța rămasă între cele două trenuri este:
[tex]d = 300 \ km - 80 \ km = 220 \ km[/tex]
3. Determinăm viteza relativă a celor două trenuri (suma vitezelor lor):
[tex]v = v_1 + v_2 = 80 + 100 = 180 \ km/h[/tex]
4. Determinăm timpul necesar pentru ca trenurile să se întâlnească:
[tex]t = \dfrac{d}{v} = \dfrac{220 \ km}{180 \ km/h} = \dfrac{220 \cdot 3600''}{180} = 4400'' = 1h13'20''[/tex]
[tex]\bf 1 \ h = 3600''[/tex]
5. Determinăm ora întâlnirii. Trenul B pleacă la ora 11:00 și se vor întâlni după 1 h 13' 20''. Ora întâlnirii este:
11:00 + 1h13'20'' = 12:13:20
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!