Răspuns :
Răspuns:
Pentru alegerea variantei corecte de răspuns, vom calcula catitatea (g, mol) de HCl(B) și respectiv de NaCl(D), în care se vor afla 7,1 g de clor (Cl).
a) Verificăm varianta a.
- calculăm numărul de moli de HCl(B) în care se vor găsi 7,1 g Cl, cu regula de trei simplă:
n moli Cl=m(g)Cl/ACl(g/mol)=7,1g/35,5 g/mol=0,2moli
1 mol HCl conține in formula chimică 1 mol atomi de H și 1 mol atomi de Cl
Rezultă:
dacă 1mol de HCl.................există 1 mol atomi de Cl
atunci în x moli de HCl........există 0,2 moli atomi de Cl
x moli HCl=1 mol.0,2 mol/1 mol=0,2 moli HCl
R: varianta a nu este corectă
b) Verificăm varianta b.
- calculăm numărul de moli de NaCl, care conțin 7,1 g de Cl.
n moli atomi Cl=m(g)Cl/A(g/mol)Cl=7,1g/35,5 g/mol=0,2 mol
Si:
1 mol NaCl are în formula sa chimică 1 mol atomi de Na și 1 mol de atomi de Cl
Rezultă:
dacă 1 mol NaCl...................are 1mol de atomi de Cl
atunci x moli NaCl...............au 0,2 moli de atomi de Cl
x moli NaCl=0,2 moli .1 mol/1mol=0,2 moli
R: varianta b nu este corectă
c) Verificăm varianta c.
- calculăm masa(g) de Hcl care conține 7,1 g de Cl:
M HCl=A H+ A Cl=1+35,5 =36,5 g
dacă în 36,5 g/mol HCl................sunt 35,5 g/mol Cl
atunci în x, g, HCl.................sunt 7,1 g Cl
x,g, HCl=36,5 g/mol .7,1g/35,5 g/mol=7,3 g
R: varianta c este corectă.
d) Verificăm varianta d.
- calculăm cantitatea (g) de NaCl, care conține 7,1 g de Cl.
M NaCl=masa moleculară=A Na+ A Cl=23+35,5=58,5 g/mol
dacă în 58,5 g/mol NaCl..............există 35,5 g/mol Cl
atunci în x, g, NaCl........................sunt 7,1 g Cl
x,g, NaCl=58,5g/mol.7,1 g/35,5g/mol=11,7 g
R: varianta d nu este corecta
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!