👤

care este cantitatea de suc ce trebuie achiziționată pentru o petrecerea, dacă se știe că sunt invitați 8 adulți și 12 copii, și că un adult consumă în medie 1l de suc, iar un copil jumătate din cantitatea de suc consumată de un adult? calculează în unitate de măsură potrivită pentru a face calculele cu ușurință, cu informații cunoscute la clasa a lll-a​

Răspuns :

Răspuns:   un copil consuma  1litru:2=0,5 litri ;   8+12*0,5=8+6=14 litri total

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

140dl=14 litrii de suc

Explicație pas cu pas:

1l=10dl

daca un adult consuma 10dl înseamnă că un copil consuma 5dl.

10x8+12×5=80+60=140 dl suc

140dl = 14 litri

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari