Răspuns :
Răspuns:
prima dată se aude ⚡ iar apoi este însoțit de tunet
La momentul descarcarii electrice, se produce o lumina - fulgerul si un sunet puternic - tunetul.
Atât lumina cat si sunetul se propaga in jurul punctului unde au fost produse, dar cu viteze diferite.
Lumina se propaga cu 300 000 km/s
Sunetul are viteza de ≈ 340 m/s = 0,34 km/s.
sa presupunem ca ne aflam la 3 kilometri de locul unde are loc furtuna. Lumina are nevoie de timpul t₁ sa ajungă la ochii observatorului .
t₁ = distanta : viteza luminii = 3 km : 300000 km/s = 0,00001 secunde
acest timp este atat de scurt incat putem considera ca lumina fulgerului a ajuns instantaneu pana la observator
Sunetul are nevoie de timpul t₂ pentru a ajunge la urechile observatorului
t₂ = distanta : viteza sunetului = 3 km : 0,34 km/s = 8,82 secunde
De la perceperea fulgerului mai trec 8,82 secunde pana ajunge sunetul.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!