Răspuns: 9) ρ = 1,387 g /cm³
10) V goluri = 36,12 cm³
Explicație:
9. densitatea este raportul masa / volum
ρ = m : V
m = 254 g
Volum cilindru = π (D/2)² h =
V = 3,14 x ( 3,6 cm)² x 4,5 cm = 183,12 cm³
ρ = 254 g : 183,12 cm³ = 1,387 g /cm³
10. stim volum V = 183,12 cm³, densitate = 1,387 g /cm³ si masa m = 204 g . Se cere volumul golurilor.
Pentru densitatea de 1,387 g /cm³ si masa de 204 g, corpul ar trebui sa aiba ( daca este omogen) un volum calculat Vc = m : ρ
Vc = 204 g : 1,387 g /cm³ = 147 cm³
Diferența dintre volumul real = 183,12 cm³ si volumul calculat = 147 cm³ reprezinta volumul suplimentar al golurilor
V goluri = 183,12 cm³ - 147 cm³ = 36,12 cm³