Răspuns :
Răspuns:
Calcule propuse pentru volumul de etilena (etena) C₂H₄ (L,c.n.) necesar obținerii, de 230 g de etanol (alcool etilic) CH₃CH₂OH
Se dă:
-masa etanol, C₂H₅OH =230g
-mase atomice, A: H=1,C=12, O=16 / g/mol
-volum molar=Vm=22,4 L/mol gaz (condiții normale de temperatură și presiune, c.n.)
Se cere
-volumul de C₂H₄ în c.n.=? L, c.n
Etapele rezolvării și calculele matematice pentru volumul de etenă
- scriem ecuația chimică de obținere etanol din etena:
CH₂=CH₂+H₂O (250-300⁰C,70-80 atm,H₃PO₄/Al₂O₃)→CH₃-CH₂-OH
- se notează cu x, volumul de etenă consumat (L,c.n.) pentru formare de 230 g de etanol. Se calculează x, din reacția de mai sus.
M C₂H₅OH=masa moleculară=2.AC+6.AH +AO=
=2.12+6.1+16=24+6+16=46g/mol
x,L, c.n. C₂H₄,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,230 g C₂H₅OH
C₂H₄ + H₂O(t⁰C,p(atm), H₃PO₄/Al₂O₃→C₂H₅OH
1mol.22,4 L/mol.................................................1mol.46g/mol.
x, L, c.n=22,4L .230 g/46g=112L(c.n.)
R: 112L(c.n.) C₂H₄
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!