👤

J-
TEMA nr. 2
Termen încărcare pe platformă 23.04.2024
1.Un volum de 300 ml apă a fost titrat cu 20 ml HCI 0,1N cu factorul de corecție 0,95. Să se
calculeze duritatea temporară exprimată în ºH.
2. Ce cantitate de complexon III trebuie cântărită pentru a prepara 2 litri soluție de
concentrație 0,02M. Să se determine volumul din această soluție necesar pentru titrarea a
300 ml apă care are duritatea 15°H, ştiind ca Mcm=336 g/mol şi FC=0,998.
3. Se amestecă 200 ml soluție de acid azotic cu pH=3 cu 300 ml soluție acid azotic cu pH=2.
Se cere concentrația molară a soluției obținute.
4. Se amestecă 400 g soluție H2SO4 10%, cu 500 g soluţie H2SO4 25% si cu 200 g de apă.
Stiind ca densitatea solutiilor este 1 g/cm³ să se calculeze concentrația procentuală si
concentratia molara a soluţiei rezultate. Se dau: As = 32, Ao = 16, AH = 1
5. Un aliaj de zinc și cupru. La tratarea a 50 gr aliaj cu 100 gr soluție acid clorhidric 20% se
degajă 11,2 litri gaz. Se cere:
a. Cantitatea de acid clorhidric din soluția inițială;
b. Procentele de zinc si cupru din aliaj.
Se dau: Azn = 65, Acu = 64.
6.Se amestecă 200 g soluție NaOH 40% cu 300 g soluţie NaOH 20% şi 200 g apă. Se cere
concentrația procentuală şi molară a soluției finale dacă densitatea soluţiei finale este
1,222 g/cm³. Se dau: AN₁ = 23; Ao = 16; Ан= 1.
7. Un cilindru de otel de capacitate 25 litri conține 24 g H2, 28g N2, 56 g de CO. Gazul
se găseşte la temperatura de 10ºC. Să se calculeze: presiunea gazului, masa
moleculară medie a amestcului gazos, densitatea amestecului gazos, densitatea faţă
de aer a amestecului.
8.Serul fiziologic este o soluție apoasă de NaCl 9%. Să se calculeze cantitățile de
NaCl şi apă necesare pentru a prepara 25 kg ser. Se dau: AN₁ = 23; ACI = 35,5.
9. 5 gr soluție de HCl 36% se diluează de 10ori. Soluția astfel obținută are densitatea
1,02g/cm³. Câți cm³soluție NaOH 0,1 N sunt necesari pentru neutralizarea soluţiei de acid?
10. Câți cm³soluție HCI 37% cu densitatea 1,19 g/cm³ sunt necesari pentru a prepara 1 L soluție
0,IN?


J TEMA Nr 2 Termen Încărcare Pe Platformă 23042024 1Un Volum De 300 Ml Apă A Fost Titrat Cu 20 Ml HCI 01N Cu Factorul De Corecție 095 Să Se Calculeze Duritatea class=

Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari