12. Dintr-o livadă s-au recoltat într-o zi 98 de kilograme de vișine și de cireșe. Sunt cu 18 kilograme mai multe cirese decât vişine. Câte kilograme de cireșe s-au recoltat? . Cum se poate dezvolta problema? Citeşte replicile copiilor, apoi calcu- lează. Adaugă şi tu o dată pentru a dez- volta problema. S-au pus câte 10 kilograme de visine în fiecare lădită. Câte lădite s-au folosit? Un kilogram de cirese costă 9 lei. Câți bani se încasează dacă se vând toate ciresele?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!