Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a)
5 kg + 6 kg + 5 kg + 5 kg = 21 kg
b)
5 x 2,50 lei + 6 x 4,50 lei + 5 x 3,50 lei + 5 x 5,50 lei
= 12,50 lei + 27 lei + 17,50 lei + 27,50 lei
= 84,50 lei
c)
84,50 lei : 21 = 4,02 lei
Răspuns:
a) 5 kg (roșii) + 6 kg (vinete) + 5 kg (ceapă) + 5 kg (ardei) = 21 kg (legume)
În total bunica a cumpărat 21 kilograme de legume
b) 5 × 2,50 lei + 6 × 4,50 lei + 5 × 3,50 lei + 5 × 5,50 lei = 12,5 + 27 + 17,5 + 27,5 = 84,5 lei
Toate legumele au costat 84,50 lei
[tex]c) \ 84,50 : 21 = 4,0(238095)[/tex]
Prețul mediu al unui kilogram de legume a fost aproximativ 4 lei
(verifică enunțul, poate ai tot 5 kg de vinete...)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!