Răspuns :
Răspuns:
Calcule propuse pentru volumul soluție de Ca(OH)₂ 0,6 M (mol/L) consumat, pentru neutralizarea de 200 cm³(mL) de soluție HCl 3M.
- știm, că neutralizarea soluției de acid, de către o bază, constă în reacția totală dintre acid și bază, cu formare de sare și apă. Soluția rezultată are pH neutru, adică 7, pH-ul apei.În cazul nostru, avem reacția de neutralizare dintre HCl-acid tare cu baza tare Ca(OH)₂:
Ca(OH)₂+ 2HCl → CaCl₂ + 2H₂O
EIR:
2HO⁻ (aq)+ 2H⁺→ 2H₂O, pH=7
Raportul molar de combinare HCl cu Ca(OH)₂, potrivit reacției chimice este:
2 moli de HCl se combină cu 1 mol de Ca(OH)₂
- calculăm numărul de moli de HCl din 200 mL soluție HCl 3M, cu expresia matematică pentru concentrația molară.
CM HCl = nd HCl / Vs (mol/L)
unde:
CM HCl=concentrația molară a soluție de HCl =3M (3mol HCl/1L soluție)
nd HCl=număr de moli de HCl dizolvați în soluția sa =?
Vs(L)=volumul soluție de HCl=200cm³/1000 cm³/dm³=0,2dm³(L)
1dm³=1L; 1cm³=1mL; 1 mL = 1: 1000 L
Rezultă:
nd HCl= CM . Vs=3(mol/L) .0,2 L=0,6 moli HCl
0,6 moli de HCl vor consuma stoechiometric un număr de moli de Ca(OH)₂, în reacția de neutralizare.
- calculăm numărul de moli de Ca(OH)₂, consumați de 0,6 moli HCl, în reacția de neutralizare:
0,6 moli HCl....x moli Ca(OH)₂
2HCl+ Ca(OH)₂ → CaCl₂+ 2H₂O
2moli..................1mol
x moli Ca(OH)₂= 0,6 mol.1mol/2mol=0,3 moli
- calculăm volumul soluției de Ca(OH)₂ 0,6 M , care va aduce 0,3 moli de Ca(OH)₂ la neutralizarea HCl.
CM Ca(OH)₂=nd Ca(OH)₂/ Vs (mol/L)
Vs(L) = nd Ca(OH)₂/ CM (mol/L)
0,6 (mol/L) = 0,3 moli Ca(OH)₂/ Vs
Vs=0,3 moli/0,6 mol.L⁻¹=0,5 L
Vs (mL) =0,5L.1000mL/L=500 mL
R: 500 mL soluție Ca(OH)₂ 0,6M
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!