Răspuns :
Răspuns:
Calculăm masa de silicat de sodiu Na₂Si⁴⁺O₃, format stoechiometric de 424 g Na₂CO₃, cu ajutorul ecuației chimice dintre acesta cu SiO₂.
Mase atomice,A: Na=23, Si=28,C=12, O=12 / g/mol
Mase moleculare:
M Na₂CO₃= 2.A Na+A C+3.A O=2.23+12+3.16=106 g/mol
M Na₂SiO₃=2.A Na+A Si+3.A O=2.23+28+3.16=122g/mol
424 g Na₂CO₃..............x,g, Na₂SiO₃
Na₂CO₃+SiO₂(t⁰C)→ Na₂SiO₃+ CO₂↑
106g/mol...........................122 g/mol
x,g, Na₂SiO₃=424 g . 122/106=488g
R: 488 g de Na₂SiO₃
Explicație:
Răspuns:
MSiO2=28+2x16 = 60 g/mol
MNa2SiO3=2x23+28+3x16=122g/mol
60g........122g
Na2CO3 + SiO2 → Na2SiO3 + CO2↑
424g.........yg
y=424x122/60=862.13g Na2SiO3
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!