👤

II. Probleme care se rezolvă prin metoda comparației 1 Matei a cumpărat 2 caiete şi 5 pixuri, plătind 9 lei. Maria a cumpărat un caiet şi cinci pixuri de acelaşi fel, plătind 7 lei. Cât costă un caiet şi un pix? metoda comparației poză vă rog​

Răspuns :

Răspuns:

Pentru a rezolva această problemă folosind metoda comparației, putem compara cantitățile de caiete și pixuri cumpărate de Matei și Maria. Avem următoarele informații:

Matei: 2 caiete + 5 pixuri = 9 lei

Maria: 1 caiet + 5 pixuri = 7 lei

Putem observa că diferența dintre cele două sume este de 2 lei, care reprezintă costul unui caiet și unui pix. Deci, un caiet și un pix costă 2 lei.

Sper că această explicație te-a ajutat să rezolvi problema. Dacă ai și alte întrebări sau vrei să discutăm despre altceva, spune-mi cu încredere!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari