Răspuns :
Date initiale:
[tex]P = 99W\\U = 220V\\U_{conductoare} = 10\%*U = \frac{10}{100}*220=22V[/tex]
Date iesire:
[tex]R_{conductoare} = ?\\R_{conductoare} = \frac{U_{conductoare}}{I_{conductoare}}[/tex]
Intensitatea curentului care strabate aparatul electric este egala cu intensitatea curentului care strabate conductoarele de legatura.
[tex]I = I_{conductoare}=I_{ap.electric}[/tex]
Aplicand legea a doua a lui Kirchhoff putem obtine caderea de tensiune pe aparatul electric:
[tex]U = U_{conductoare}+U_{ap.electric} = > U_{ap.electric} = U - U_{conductoare}[/tex]
Din puterea consumata de aparatul electric putem deduce curentul:
[tex]P =U_{ap.electric}*I_{ap.electric}= (U-U_{conductoare})*I \\= > I =\frac{P}{U-U_{conductoare}}=\frac{99}{220-22}=0.5A[/tex]
Raspuns:
[tex]R_{conductoare} = \frac{U_{conductoare}}{I_{conductoare}} = \frac{22}{0.5} = 44\Omega[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!