Pentru petrecerea de sfârşit de clasa a II-a părinții elevilor vor să cumpere dulciuri. Emilia a notat în tabel prețul fiecărui tort: Tortul Tort de ciocolată Tort cu alune Preţul 88 lei 90 lei Tort cu fructe de pădure 120 lei Tort cu frișcă 80 lei Ea consideră că poate cumpăra 1 tort cu ciocolată, 1 tort cu alune, 1 tort cu fructe de pădure şi 2 torturi cu frişcă, dacă ar avea 400 de lei. Crezi că are dreptate? Explică, în spațiul dat, răspunsul tău. Da, pentru că Nu, pentru că.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!