Răspuns :
Răspuns: distanta = 1700 metri
Explicație:
In momentul producerii trăsnetului se produce un fulger, simultan cu tunetul.
Viteza luminii este foarte mare [ 300 000 km/s] si observatorul va vedea fulgerul practic instantaneu.
Sunetul se propaga cu o viteza mult mai mica, aproximativ 340 m/s
[ depinde de temperatura aerului ] si va ajunge la urechea observatorului mai târziu decât lumina.
Știm ca viteza = distanta : timp
v = d : t => de aici calculam distanta :
d = v x t = 340 m/s x 5 s = 1700 metri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!