Răspuns:
Pentru a calcula probabilitatea ca biletul cumpărat de Nicu să nu fie câștigător, vom folosi următoarea formulă:
Probabilitatea = Numărul de bilete necâștigătoare / Numărul total de bilete
Numărul de bilete necâștigătoare este egal cu numărul total de bilete minus numărul de bilete câștigătoare. Deci:
Numărul de bilete necâștigătoare = 200 - 15 = 185
Probabilitatea = 185 / 200 = 0.925
Deci, probabilitatea ca biletul cumpărat de Nicu să nu fie câștigător este de 0.925 sau 92.5%.