Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
METODA COMPARAȚIEI
O GOSPODINĂ A CUMPĂRAT O DATĂ 2 KG DE STRUGURI ȘI 5 KG DE PRUNE ȘI A PLĂTIT 23 RON ALTĂDATĂ A CUMPĂRAT 3 KG DE STRUGURI ȘI 2 KG DE PRUNE ȘI A PLĂTIT 18 RON CÂT COSTĂ 1 KG DE STRUGURI ȘI CÂT COSTĂ 1 KG DE PRUNE?
Scriem datele problemei:
2 KG DE STRUGURI ........... 5 KG DE PRUNE ........ 23 RON | ·3
3 KG DE STRUGURI .......... 2 KG DE PRUNE.......... 18 RON |·2
Ne propunem sa avem acelasi numar de kg la struguri. Multiplicam cu 3 datele din primul sir si cu 2 datele din al doilea sir.
6 KG DE STRUGURI ........... 15 KG DE PRUNE ........ 69 RON
6 KG DE STRUGURI .......... 4 KG DE PRUNE.......... 36 RON
Scadem din primul sir pe al doilea. ⇒
(6-6) KG DE STRUGURI...........(15-4) KG DE PRUNE..........(69-36) RON ⇔
11 KG DE PRUNE..........33 RON ⇔ 1 KG DE PRUNE=33:11 RON ⇔
1 KG DE PRUNE=3 RON
Pretul a 5 kg prune a fost 5·3=15 RON
Pretul a 2 kg struguri a fost 23-15=8 RON ⇔
Pretul unui kg struguri=8 RON:2=4 RON
1 KG DE STRUGURI COSTĂ 4 RON.
1 KG DE PRUNE COSTĂ 3 RON.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!