în circuitul din figura alăturată, avem următoarele valori:
r = 1,2 Ohm
R1 = 2,7 Ohm
R2 = 3 Ohm
R3 = 7 Ohm
Ampermetrul ideal indică l2 = 1,4A.
a) Pentru a afla rezistența echivalentă a circuitului exterior, trebuie să adunăm rezistențele în serie: Re = r + R1 + R2 + R3.
b) Pentru a calcula intensitățile curentului prin fiecare rezistență, putem folosi legea lui Ohm: I1 = l2, I2 = I3 = I4 = l2.
c) Pentru a afla căderea interioară pe sursa de tensiune, putem folosi legea lui Ohm: U = I1 * r.
d) Pentru a afla tensiunea electromotoare a sursei, putem folosi legea lui Ohm: E = U + I1 * Re.
Sper că aceste informații te ajută!