Răspuns :
Răspuns: n₂ = 1,614
Explicație:
Legea a 2a a refractiei spune ca raportul dintre sinusul unghiului de incidenta (45°) si sinusul unghiului de refractie este egal cu raportul dintre indicele de refractie al celui de al doilea mediu (n₂) si indicele de refractie al primului mediu (n₁)
sin i / sin r = n₂ / n₁
i = 45° => sin 45° = 0,707
r = 45° - 19° = 26° => sin 26° = 0,438
n₁ ≈ 1
n₂ = necunoscuta problemei
0,707 / 0,438 = n₂ /1
n₂ = 0,707 x 1 : 0,438 = 1,614

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!