👤

Mihai cumpără 7 creioane,pentru care plăteste 12,60 lei. Câți ar fi plătit daca ar fi cumpărat numai 3 creioane. Prin toate metodele de rezolvare​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12,60 lei : 7 = 1,80 lei costă un creion

1,80 lei × 3 = 5,40 lei costă 3 creioane

_______________________________

  • Regula de 3 simplă

7 creioane ..................... 12,60 lei

3 creioane .....................   x lei

____________________________

x = (3×12,60) : 7 = 37,8 : 7 = 5,4 lei ar fi plătit pentru 3 creioane de același fel

Răspuns:

7 creioane...12,6 lei

3 creioane...x

x=3*12,6/7=37,8/7=5,4 lei

nr.de creioane și costul acestora sunt direct proporționale

1 creion costa

12,6/7=1,8 lei

3 creioane=3*1,8=5,4 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari