Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12,60 lei : 7 = 1,80 lei costă un creion
1,80 lei × 3 = 5,40 lei costă 3 creioane
_______________________________
- Regula de 3 simplă
7 creioane ..................... 12,60 lei
3 creioane ..................... x lei
____________________________
x = (3×12,60) : 7 = 37,8 : 7 = 5,4 lei ar fi plătit pentru 3 creioane de același fel
Răspuns:
7 creioane...12,6 lei
3 creioane...x
x=3*12,6/7=37,8/7=5,4 lei
nr.de creioane și costul acestora sunt direct proporționale
1 creion costa
12,6/7=1,8 lei
3 creioane=3*1,8=5,4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!