Răspuns :
Răspuns:
1)
Ec =
[tex] \frac{1}{2} {mv}^{2} [/tex]
m - masa
v - viteza
Ep =
[tex]m \times g \times h[/tex]
m - masa
g - accelerația gravitationala
h - înălțimea
Ec = 1/2 • 0.5 kg • v²
Ep (la h1) = 0.5 kg • 9,81 m/s² • 50 m
Ep (la h2) = 0.5 kg • 9,81 m/s² • 9 m
Ec = 1/2 • 0.5 kg • (0 m/s)² = 0 J
Ep (la h1) = 0.5 kg • 9,81 m/s² • 50 m = 245.25 J
Ep (la h2) = 0.5 kg • 9,81 m/s² • 9 m = 44.145 J
Deci din astea rezulta ca:
Ec ≠ Ep
2) Avem:
[tex] \frac{1}{2} m1{v}^{2} [/tex]
[tex]h = \frac{ \frac{1}{2} m1 {v}^{2} }{m1g} [/tex]
[tex]h = \frac{ \frac{1}{2} \times 4 \: kg \times {(20 \: m \: pe \: s)}^{2} }{4 \: kg \: \times 9.81 \: m \: pe \: {s}^{2} } [/tex]
h = 800 J/39.24 N
=> h = 20.36 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!