👤

Analiza unui tip de sticlă arată că aceasta conține
12,9% B2O3, 2,2% Al2O3, 3,8% Na2O, 0,4% K2O şi restul SiO2.
Raportul între numărul de atomi de siliciu şi cei de bor din sticlă este:

1:0,627
5,445:1
1:0,724
3,649:1
2:1


Răspuns :

Răspuns:

Calcule propuse pentru raportul:

număr de atomi de Si : număr de atomi de B

Numărul de atomi de B și de Si se vor calcula cu definiția numărului lui Avogadro:

1mol de atomi de Si au 6,022.10²³ atomi de Si

1 mol de atomi de B au 6,022.10²³ atomi de B

  • calculăm procentul de SiO₂ din sticlă-se indică în enunț, că este restul, adică diferenta dintre 100% și suma procentelor de componenți din sticlă:

% SiO₂=100% sticlă - (12,9% B₂O₃+2,2%Al₂O₃+3,8% Na₂O+0,4%K₂O)=

=100% -19,3%=80,7 %SiO₂

  • considerăm 100 g sticlă, în care sunt următoarele cantități de B₂O₃ și de SiO₂:

dacă în 100% sticlă......sunt 80,7% SiO₂..........sunt 12,9% B₂O₃

atunci în 100 g sticlă.....sunt x, g SiO₂..............sunt y, g, B₂O₃

x,g, SiO₂= 100g .80,7 %/100%=80,7 g SiO₂

y,g, B₂O₃=100 g.12,9%/100% =12,9 g B₂O₃

  • calculăm numărul de moli de SiO₂ și de moli de Si  din 80,7 g SiO₂:

Mase atomice A: Si=28, O=16 / g/mol

M SiO₂=masa moleculară=A Si+2.AO=28+2.16=60 g/mol

n moli SiO₂=m(g) SiO₂/ M(g/mol) SiO₂= 80,7 g / 60 g.mol⁻¹=1,345 moli SiO₂

Rezultă n moli de atomi de Si:

1mol SiO₂............are 1 mol de atomi de Si,

1,345 moli SiO₂.....au z moli Si

z moli Si = 1,345 moli .1mol/1=1,345 moli Si

  • calculăm numărul de moli de B₂O₃ și numărul de moli de B din 12,9 g B₂O₃

Mase atomice, A: B=11. O=16

M B₂O₃=masa moleculară=2.A B +3.A O=2.11+3.16=70 g/mol

n moli B₂O₃ =m(g) B₂O₃/ M B₂O₃(g/mol)= 12,9 g/70g.mol⁻¹=0,184 moli

Rezultă n moli de atomi de B din 0,184 moli B₂O₃:

1mol B₂O₃...........................are 2 moli de atomi de B

0,184 moli B₂O₃...............are t moli de atomi de B

t, moli de atomi de B = 0,184 moli .2/1=0,368 moli de atomi de B

  • calculăm numărul de atomi de Si de atomi de B cu definiția numărului lui Avogadro:

N atomi de Si =1,345 moli Si . 6,022.10²³ atomi/1mol Si=1,345.6,022.10²³

N atomi de B=0,368 moli B .6,022.10²³ atomi/1mol B= 0,368.6,022.10²³

  • calculăm raportul numărului de atomi de Si: B

n  atomi Si : n atomi de B =

1,345.6,022.10²³/ 0,368 .6,022.10²³= 3,65/ 1

Nu este 3,649:1, fiindcă am rotunjit masele atomice la B, Si și O.

Explicație: