👤

Un proces de acetilare al celulozei se desfasoara cu un randament de 85% si se obtine o cantitate de 4320 kg de triacetat de celuloza. Ce cantitate de anhidrida acetica se transforma in produs de acetilare?

Răspuns :

Răspuns:

nu știu

Explicație:

nu știu pam pam paaaaaaammmm

2C4H6O3 -> 3CH3-COOH + CH3-COOH (prin hidroliza)
C6H7O2-(OH)3 + 3CH3-COOH -> C6H7O2-(OOC-CH3)3
Mtrinitrat=288
mtrinitrat=4320
Macid=60•3=180
180.......288
x..............4320
x=2700
!Randamentul NU se aplica, deoarece se cere cantitatea de anhidrida transformata, din aceasta cauza luam in considerare doar cantitatea de acid transformata in trinitrat, randamentul fiind o capcana!!!
Deci,
Manhidrida=102
Macid=60
macid=2700
102.....60
y.........2700
y=4590 kg anhidrida
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari