Răspuns: ρ = 19531,25 kg /m³
Explicație:
[din problema am înțeles ca acel cub este agățat de resort si nu tras ... ]
Densitatea = masa : Volum
Pentru a afla densitatea, trebuie sa stim masa si volumul
Calculam masa folosind echilibrele de forte din resort; Volumul cubului = L x L x L .
Greutatea cubului este forța deformatoare a resortului. Resortul dezvolta forta elastica ce se opune greutății. La echilibru, greutatea este egala cu forta elastica, dar de sens opus
G = Fe
G = mg m = masa, g = accelerația gravitațională ≈ 10 N/kg
Fe = kΔl k = constanta elastica, Δl = alungirea resortului
mg = kΔl
m = kΔl : g = 1000 N/m x 0,1 m : 10 N/kg = 10 kg
Densitatea = masa : Volum
masa = 10 kg
Volum = 0,08 m x 0,08 m x 0,08 m = 0,000512 m³
ρ = m : V = 10 kg : 0,000512 m³ = 19531,25 kg /m³ [ cel mai probabil, cubul este din aur ]