Răspuns :
Răspuns: Puterea dezvoltata in al doilea caz trebuie sa fie de 1,2 ori mai mare .
Explicație:
Puterea = Lucrul mecanic : timp
Lucrul mecanic = Forta x deplasarea
Forta este greutatea = mg
deplasarea = inaltimea la care ajunge = h
in primul caz,
L = (m băiat + m găleată ) x g x h = (40 + 10) gh = 50 gh
in al doilea caz,
L = ( m băiat + 2 m găleată ( gh = ( 40 + 20 ) gh = 60 gh
P₁ = 50 gh /t
P₂ = 60 gh/t
P₂ / P₁ = (60 gh /t) : (50 gh/t) = 6/5 = 1,2
[ g = accelerația gravitațională, h = inaltimea si t timpul sunt aceleasi, se simplifica ]
P₂ = 1,2 P₁
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!