👤

un kilogram de orez costa de 3ori mai mult decât un kilogram de faina.Cat costa un kilogram din fiecare produs, dacă împreună costa 12 lei​

Răspuns :

Răspuns:

notam:orez -a ,faina -b

a=3*b

a+b=12

inlocuim:3b +b =12 ,4b =12,b=12:4,b=3

a+b=12

a+3=12

a=12-3

a=9;