👤

Un reostat este confectionat dintr-un fir de constantan cu lungimea de 50 de m si aria sectiunii transversale de 1 mm2
care este intensitatea daca tensiunea la bornele lui este de 50V?
Va rog sa scrieti clar formulele


Răspuns :

Răspuns:  I = 2 A

Explicație:  

intensitatea electrica :   I = U / R  

știm tensiunea U = 50 V ; folosind lungimea, secțiunea si rezistivitatea conductorului, vom calcula rezistenta electrica

    R = ρ L / S      

          ρ = rezistivitate constantan ≈ 5 x 10⁻⁷ Ω m

          L = 50 m

          S = 1 mm² = 10⁻⁶ m²

 R =  5  x 10⁻⁷ Ωm x 50 m : 10⁻⁶ m² = 25  Ω

I = U / R = 50 V : 25 Ω = 2 A