👤

4. Problem. Un ampermetru indicã intensitatea unui curent de 3,2 A. Determinati sarcina electrica ce trece prin sectiunea conductorului timp de 160 ms.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1 A (amper) reprezintă sarcina electrică de 1 C (coulomb) care trece printr-un circuit electric în unitatea de timp 1 s (secundă).

Q=I∙t

Trebuie t in secunde:

160ms=0,16s

Q=3,2A∙0,16s=0,512C

Q=0,512C

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari