Răspuns :
Răspuns:
d= M,alchena/M,N2---> M,alchena= 2,5x28g/mol= 70g/mol
M,alchena=M,CnH2n= 14n
14n=70---> n= 5
izomerii sunt 1 pentena, 2 pentena si 2metil 1 butena ,3metil 1 butena , 2 metil 2 butena
Cei 3 izomeri de catena dau prin hidrogenare 2 metil butan
1mol...................................4mol
CH2=-C(CH3)-CH2-CH3+ 4O---> CO2+H2O + O=C(CH3)-CH2-CH3
1mol...................................5mol
CH2=CH-C(CH3)-CH3+ 5O----> CO2+H2O+ HOOC-C(CH3)-CH3
1mol...............................3mol
CH3-C(CH3)=CH-CH3+ 3O===> CH3-C(CH3)=O+ HOOC-CH3
3mol amestec consuma 12molO
din 1mol K2Cr2O7 rezulta........3molO
X......................................................12mol
x=4mol K2Cr2O7
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!