👤

Pentur Serbarea de LA gradinita, ana a cumpărat 16 rochite si a obținut o reducere. Astfel, ea a plătit 1040 lei. Ce reducere a obtinut ea pentru fiecare rochie? (O rochie=87 lei)​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

16×87-1040=1392-1040=352(reducere)

352:16=22(lei/rochie)

x/100×87=22 a obținut o reducere de 25,29%

Explicație pas cu pas:

16•87=1392

1392-1040=352 (reducere)

352|16=22( lei a primit reducere pe fiecare rochie)