👤

Un automobil are o viteză constantă de 72Km/h. Calculați puterea motorului mașinii dacă forța de tracțiune dezvoltată de motor este de 7kN. (Dau coroana) ​

Răspuns :

Pentru a calcula puterea motorului mașinii, putem folosi formula P = F * V, unde P reprezintă puterea, F reprezintă forța de tracțiune, iar V reprezintă viteza. În cazul nostru, avem o forță de tracțiune de 7 kN și o viteză constantă de 72 km/h. Pentru a putea calcula puterea în unitățile potrivite, vom converti viteza în metri pe secundă. Știm că 1 km = 1000 m și 1 h = 3600 s. Astfel, putem calcula viteza în metri pe secundă: 72 km/h * (1000 m/1 km) * (1 h/3600 s) = 20 m/s. Acum, putem calcula puterea: P = 7 kN * 20 m/s = 140 kW. Deci, puterea motorului mașinii este de 140 kW. Sper că aceasta te ajută!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari