👤

1. Câte grame reprezintă 5 mol de oxigen, Câți atomi contine?

2. Câți mol reprezintă 36 de grame de brom, Câți atomi contine?
(ajutati-ma va rog)​


Răspuns :

Răspuns:

Rezolvarea propusă

1. a. masa de O₂ cuprinsă de 5 moli de O₂=?

n moli (niu) O₂=m (g) O₂/ M O₂(g/mol)

m, g O₂= n moli O₂. M O₂

M O₂=masa moleculară=2.AO=2.16 =32 g/mol

Rezultă:

m, g, O₂= 5 moli .32 g/mol = 160 g

R: 160 g O₂

1.b. Numărul de atomi de oxigen (O) din 5 moli de O₂, se calculează cu ajutorul definiției numărului lui Avogadro, N A:

1 mol O₂......................conține 6,022.10²³ atomi de O

5 moli O₂...................conțin N atomi de O

N atomi de O = 5moli .6,022.10²³ atomi / 1mol=30,11 .10²³ atomi

R: 30,11.10²³ atomi de O

2.1 Numărul de moli de Br₂ din 36 g de Br₂, se calculează cu dehiniția numărului de moli:

n moli (niu) de Br₂= m(g) Br₂/ M Br₂ (g/mol)

M Br₂=masa moleculară Br₂=2.A Br= 2.80=160 g/mol

Rezultă:

n moli Br₂= 36 g /80 g/mol=0,45 moli

R: 0,45 moli Br₂

2.2. Numărul de atomi de brom(Br) din 0,45 moli Br₂ se calculează cu definiția numărului lui Avogadro, NA:

dacă 1 mol de Br₂...............conține 6,022 .10²³ atomi de Br

atunci 0,45 moli de Br₂...........conțin N atomi de Br

N atomi de Br= 0,45 moli .6,022.10²³ atomi / 1mol=2,7099.10²³

R: 2,7099.10²³ atomi de brom

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari