Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) 9x (968: 8+89) - 1 275: 5
facem prima data paranteza rotunda
968 : 8 = 121
121+89= 210
inlocuim paranteza rotunda cu rezultatul obtinut
9 x 210 - 1275 : 5=
1890 - 255= 1635
b) 1574+ 54:9+(32:2-4)-2 × 542
54:9=6
32:2=16
2 x 542= 1084
1574 + 6 + ( 16 -4) - 1084 = 1580 + 12 - 1084
= 508
Sper ca ai inteles :) !
Răspuns:
a) 9*(968:8+89)-1275:5=
968:8=121
121+89=210
9*210-1275:5
9*210=1890
1275:5=255
1890-255=1635
b) 1574+54:9+(32:2-4)-2*542=
32:2=16
16-4=12
1574+54:9+12-2*542
54:9=6
2*542=1084
1574+6+12-1084
1574+6=1580
1580+12=1592
1592-1084=508
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!