Răspuns :
Răspuns:
- masa = 1,356 g
Explicație:
Conform tabelului de densitati, densitatea plumbului = 11,3 g/cm³
p = m / V
m = p x V
100 alice = 12 cm³
1 alica = 12 cm³ / 100 = 0,12 cm³
m = 11,3 g/cm³ x 0,12 cm³ = 1,356 g
Răspuns: m = 1,36 g
Explicație:
alicele dezlocuiesc un volum egal cu volumul lor
volumul alicelor este 12 cm³
masa alicelor = densitate x Volum
cautam in tabelul cu densități si găsim :
ρ pb = 11 340 kg /m³ = 11,34 g /cm³
m = ρV = 11,34 g /cm³ x 12 cm³ = 136,08 g
dacă 100 alice cântăresc 136,08 g,
1 alică = 136,08 g : 100 = 1,36 grame
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!