Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg bomboane ........................2 kg biscuiti ..................286,6 lei l*2
2 kg bomboane .......................4 kg biscuiti ...................211,6 lei l *5
-
10 kg bomboane ....................4 kg biscuiti ....................573,2 lei
10 kg bomboane ....................20 kg biscuiti ..................1.058 lei
-
20 -4=16 kg biscuiti
1.058-573,2= 484,8 lei (costa 16 kg de biscuiti )
484,8:16= 30,3 lei (costa un kg de biscuiti )
30,3x2=60,6 lei (costa 2 kg de biscuiti )
286,6-60,6 =226 lei ( costa 5 kg de bomboane )
226 :5 =45,2 lei ( costa un kg de bomboane L
-
30,3 lei - un kg biscuiti
45,2 lei - un kg de bomboane
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!