👤

Se tratează 50 g soluție de propanal cu reactiv Tollens si rezulta 27 g Argint. Dacă reacționează tot propanalul, procentualitatea soluției a fost:
A.12,50
B.7,25
C.14,50
D.27,00
E.25,40


Răspuns :

Răspuns:

Calcule propuse, pentru concentrația procentuală a soluției de propanal, aldehida propionica, CH₃CH₂CH=O, C₃H₆O

C% soluție C₃H₆O=md C₃H₆O (g) .100% / ms (g)

unde:

C% soluție C₃H₆O=concentrația procentuală necunoscută a soluției în propanal

ms=masa soluției de C₃H₆O=50g

md(g) =masa dizolvată de C₃H₆O în 50 g soluție și care este egală cu masa de 27 g de Ag, formată stoechiometric, în reacția de oxidare a propanalului cu reactiv Tollens (Ag⁺(NH₃)₂ ) (OH)⁻=?, g...se va calcula din reacția de oxidare.

Oxidarea aldehidelor cu reactivul Tollens-hidroxid diaminoargentic serveste în analiza chimică calitativă, la identificarea acestora, fiindcă se formează oglinda de Ag.

  • calculăm masa de C₃H₆O, care formează stoechiometric 27 g de Ag, în reacția de oxidare cu (Ag(NH₃)₂) OH; C₃H₆O se consumă total

Mase atomice, A: Ag=108, H=1, C=12, O=16 / g/mol atom

Masa moleuclară=M C₃H₆O=3.AC+6.AH+AO=

=3.12+6.1+16=36+6+16=58g/mol

Rezultă:

x,g, C₃H₆O.....................................27g Ag

CH₃CH₂CH=O +2(Ag(NH₃)₂)OH→2Ag↓+CH₃CH₂COOH+H₂O+4NH₃

58g/mol............................................2.108g/mol

x,g, C₃H₆O = 58g.mol⁻¹.27g/ 2.108g.mol⁻¹=1566g/216=7,25 g

Rezultă:

7,25 g C₃H₆O=x,g , C₃H₆O=md C₃H₆O în 50 g soluție

  • calculăm concentrația procentuală a soluției de propanol, care conține 7,25 g propanol dizolvat în 50 g de soluție:

C% =md .100/ms

C%= 7,25 g .100%/ 50 g=14,5 %

R: 14,5%

Ar fi varianta C.

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari