Răspuns :
Răspuns:
∆l = l - lₒ ; Fe= k · ∆l = k · l- k · lₒ ;
lₒ= alungirea initiala, l= alungirea finala . ∆l este intodeauna in metri daca la problema avem cm trebuie sa convertim in metri
daca despre lₒ nu se spune nimic in problema lₒ=0
F=200N,
Dl=50cm = 0,5 m
k = ?
F= k · ∆l = > k= F / ∆l = 200N / 0,5m = 400 N /m
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!