Răspuns :
Explicație pas cu pas:
victor a cumparat 10 creioane care costa cat 5 rigle daca o rigla costa 8 lei cat costa un creion ?
10 creioane = 5 rigle 1 rigla = 8 lei => 5 rigle =40 lei10 creioane = 40lei1 creion = 4 lei
Răspuns: 4 lei
Explicație pas cu pas:
Cât costă cele 5 rigle?
5 × 8 lei = 40 lei costă 5 rigle, cât 10 creioane
10 creioane costă 40 lei
- Cât costă un creion?
40 lei : 10 = 4 lei costă un creion
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!