👤

Ce cant de clorură de sodiu se obține în urma reacției a 200 g soluție de acid clorhidric de concentrație 40% cu Na

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

200 g sol. HCl , c=40%

react. cu Na

g,moli NaCl

-se afla md   sol. de HCl

md= c . ms : 100

md= 40 .200 : 100= 80g HCl

           80g           xg

2Na +2 HCl   =   2NaCl + H2

          2.36,5g     2.58,5g

x= 80 . 117 : 73 = 128,219 g NaCl

n= m : M

MNaCl= 23 + 35,5 =58,5------> 58,5g/moli

n= 128,219g : 58,5g/moli = 2,18moli NaCl

M HCl= 1+ 35,5=36,5-----> 36,5g/moli