👤

pentru 7 kg de mere se plătesc 42 de lei. Câte kilograme de mere,de același fel,se cumpără cu 618 lei?
Repede va rog !!​


Răspuns :

Răspuns:

Metoda reducerii la unitate.

Aflăm cât costă 1 kg mere :

42 : 7 = 6 lei

618 : 6 = 103 kg

Explicație: din suma plătită împărțim cele 7kg de mere, pentru a afla cât costa un kg de mere:
42:7=6 lei
După care aflam câte kg se pot cumpara cu 618 lei,impartind la suma unui kg de mere:
618:6=103 kg
Sper ca te am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari