👤

18 Un atlas costă 50 de lei. Cât ar costa atlasul dacă: a s-ar ieftini cu 20%; b s-ar scumpi cu 30%?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

a)

20% din 50 = 20/100  x 50 = (20x50)/100 = 1000/100 = 10 lei s-ar ieftini produsul

50 lei - 10 lei = 40 lei ar costa atlasul, dacă s-ar ieftini cu 20%

_____________________________________________________

b)

30% din 50 = (30x50)/100 = 1500/100 = 15 lei s-ar scumpii

50 lei + 15 lei = 65 lei ar costa atlasul, dacă s-ar scumpi cu 30%

Răspuns:

daca s ar ieftini cu 20 % ar costa

(100-20)/100*50=80/100*50=4000/100=40:lei

dacă s ar scumpi cu 30 %

pretul ar fi =(100+30)/100*50=130/100*50=1,3*50=65 lei