Un glonte cu masa m=10 g care se deplasează pe orizontală cu viteza =200 m/s intră şi rămâne într-un bloc de lemn cu masa M=990 g aflat iniţial în repaus. Coeficientul de frecare dintre bloc şi suprafața orizontală este p=0,1. Să se afle:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!