Răspuns :
Stim ca din 2 moli de metan se obtine un mol de acetilena prin piroliza.
Folosind regula de trei simpla aflam cati moli de acetilena se obtin din 5 moli de metan:
2moli metan ……….. 1mol acetilena
5moli metan ……… xmoli acetilena
x= 5/2= 2,5 moli acetilena.
Ca sa aflam litri de acetilena, inmultim molii cu 22,4:
2,5 x 22,4= 56L acetilena
Ca sa aflam masa acetilenei inmultim nr de moli cu masa molara a acetilenei:
Formula moleculara a acetilenei este: C2H2, deci masa molara= 2 x 12 + 2= 24+2= 26 g/mol
Masa acetilenei este:
26 x 2,5= 65g/ mol, care inseamna 0,065 kg
Folosind regula de trei simpla aflam cati moli de acetilena se obtin din 5 moli de metan:
2moli metan ……….. 1mol acetilena
5moli metan ……… xmoli acetilena
x= 5/2= 2,5 moli acetilena.
Ca sa aflam litri de acetilena, inmultim molii cu 22,4:
2,5 x 22,4= 56L acetilena
Ca sa aflam masa acetilenei inmultim nr de moli cu masa molara a acetilenei:
Formula moleculara a acetilenei este: C2H2, deci masa molara= 2 x 12 + 2= 24+2= 26 g/mol
Masa acetilenei este:
26 x 2,5= 65g/ mol, care inseamna 0,065 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!