Vă rog frumos (dau coroana și 60 puncte doar ex 2 și 3 ) dacă vreți să-mi dați poza pe o foaie cv mersiii:)

Răspuns:
2.)
Masa molară a argintului este de aproximativ 108 g/mol.
Dacă împărțim masa la masa molară obținem
2,16g ÷ 108 g/mol = 0,02 moli
Un mol conține aproximativ 6,022 x 10^23 atomi. (numărul lui Avogadro)
Număr de atomi = 0,02 mol × 6,022 x 10^23 atomi/mol = 1,20 x 10^22 atomi
3.)
Masa molară a carbonului este de aproximativ 12 g/mol.
360g ÷ 12 g/mol = 30 moli
30 moli × 6,022 × 10^23 atomi/mol = 18,66 × 10^24 atomi