Răspuns :
Energia potențială gravitațională este egala cu lucrul mecanic făcut pentru a ridica acel corp la înălțimea h.
Lucrul mecanic = Forta x deplasarea,
Energia potențială = Forta x deplasarea
dar : Forta este Greutatea corpului = mg
deplasarea este înălțimea la care se afla h
Epg = mgh
1. Epg = 3000 J si h = 20 m, m = ?
Epg = mgh
m = Epg : (gh) = 3000 J : ( 20 m x 10 N/kg ) = 15 kg
2. m = 6000 g, h = 5 m, Epg = ?
Epg = mgh
m = 6000 g = 6000 : 1000 = 6 kg
g = 10 N/kg
h = 5 m
Epg = 6 kg x 10 N/kg x 5 m = 300 N m = 300 Joule
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!