👤

O masă de m=2 kg de oxigen ocupă volumul V₁=1 m³ la presiunea p₁=2-10 Pa. Gazul este încălzit izobar şi se destinde până la V₂=3 m³, apoi izocor până presiunea devine p₁=5-10 Pa. Så se afle: variaţia energiei interne, lucrul mecanic efectuat de gaz, căldura absorbită de gaz. Se cunoaşte Cy=(5/2)R

Răspuns :

Răspuns:

ba da numa 50 puncte e maximul ca nu stiu îmi zici te rog

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari